شال نخ پنبه چیست؟

شال نخی

شال نخ پنبه از محصولاتی است که از الیاف پنبه تهیه می شود و کاربردهای زیادی هم در فصل گرم سال و هم در فصل های دیگر سال دارد .پنبه و مشتقات آن از جمله اولین مواردی بودند که در زمان های قدیم برای تهیه البسه به کار برده می شدند.

برای تهیه انواع پارچه ها،چه پارچه های نخی و چه پارچه های ابریشم یا ساتن نیاز به تهیه و تولید نخ است .نخ پنبه از رایج ترین و ارزان ترین الیاف می باشد. از اولین اقوامی که به تولید ریسندگی نخ مبادرت ورزیدند می توان به عیلامی ها اشاره کرد که این صنعت را ابداع کردند.

تاریخچه

نخ پنبه جزء اصلی و تشکیل دهنده اکثر پارچه ها است.از اولین صنایع دستی که انسان ها به آن دست یافتند ریسندگی بود که در ابتدا از دوک چوبی دست ساز استفاده می شد که از الیاف های زیادی را به هم می تاباند و نخ بدست می آمد اما ریسندگی صنعتی یا ماشینی در قرن ۱۴ میلادی در اروپا و هند پایه گذاری شد و رشد کرد.

ویژگی های نخ پنبه

حال به بررسی محبوب ترین محصولات نخی می پردازیم که همان نخ پنبه می باشد زیرا علاوه بر خنک بودن این الیاف در پارچه ها ،سبک بودن و لیز نبودن آن هم از مزیت های بارز این نوع الیاف شناخته می شود. الیاف نخ پنبه در ایران به دلیل اقلیم جغرافیایی و آب و هوایی نقاط گرم از محبوبیت خاصی برخوردار است مخصوصا اگر در البسه ای مانند شال و روسری استفاده شود زیرا شال و روسری نخی برای انتخاب یک جنس سبک و خنک از انتخاب های اول وبرتر برای مخاطبین جامعه ایرانی محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *