تاریخ شروع مد و طراحی لباس

 

در ایران اروپا و ایران از ایتالیا و فرانسه آغاز شده است. همانطور که اکثر شما می دانید بزرگترین و بهترین طراحان لباس و فشن در پاریس و میلان گرد هم آمده اند، حال آنکه در ایران قدیم این تفکر و ارزش به مقوله لباس و تغییر در روش استفاده از پوشاک در دربار شاهان اتفاق می‌افتاد و از طرف دربار و شخص اول کشور و ملکه اول به مردم انتقال داده می شد.

آغاز مدگرایی در ایران

اولین جرقه در تغییر پوشش در دربار فتحعلی شاه قاجار اتفاق افتاد و آنجایی که ملکه مک نیل با لباس ساده ولی جذاب ساتن سفید رنگ و شنل مخمل سرخ رنگی وارد دربار فتحعلی شاه شد و همسر اول او به این طرح به ترکیب ساده جذب شد و تصمیم گرفت لباس های گران قیمت و پر زرق و برقی که آن زمان استفاده می‌کردند را کنار بگذارد و ملکه الیزابت در ایران و در ایران در دوران ناصرالدین شاه به واسطه تحصیل دختر ناصرالدین شاه به نام تاج السلطنه در اروپا و حمایت وی از آزادی زنان پوشاک زنان تغییراتی به خود دید.

اندرونی در زمان ناصرالدین شاه مرکز انتقال و آرایش بود انیس الدوله سوگلی ناصرالدین شاه در طی سالیان دراز مدت سازی در سلیقه آرایش و پوشش بانوان ایران داشت چرا که او کسی بود که آرایش زنان ایرانی و سبک سنگین و با آرایش ملایم و اروپایی تغییر داد.

در دوره پهلوی با سر کار آمدن رضاخان و مراودات او با ترکیه و افغانستان و آگاهی وی از محیط بانان تصمیمی که به حجاب گرفته شد و زنان دربار و مردم مکلف شدن از کلاه پهلوی و کلاه فرنگی و لباس‌های اروپایی در نوع پوشش خود استفاده کنند.

نداشتن چادر و حجاب و روبنده جرم محسوب می شد.

اولین طراح مد ایرانی

در دوره رضا شاه دختر یکی از فرهنگهای وزارت جنگ بعد از ازدواج به آلمان سفر کرد و مدارج عالی در طراحی لباس و خیاطی را از مدرسان به نام اروپا و آلمان و فرانسه فرا گرفت و در اصل خیاطی مدرن را آموخت در سال ۱۳۲۱ زینت جهانشاه به ایران بازگشت و در تهران لباس فروشی و خیاط خانه افتتاح کرد که مورد استقبال بانوان قرار گرفت.

تاریخ مد و فشن و اهمیت این موضوع در جامعه معاصر ایران در دهه های ۶۰ و۷۰ و ۸۰ قابل بررسی و تحقیق است، زیرا با مدرنیزه شدن ایران بعد از انقلاب و به کارگرفتن صنایع نساجی و نخ ریسی و همچنین اوج گرفتن صنعت پوشاک و دوارد شدن برند های معتبر لباس و طراحان لباس اروپایی به ایران تغییر چشم گیر و شگرفی در سلیقه و نوع پوشش جامعه ایران در دهه های اخیر به بوجود آمده است به طوری که در سالهای اخیر نمایشگاه مد و پوشاک ایرانی اسلامی نیز شروع به فعالیت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *