ابریشم و روسری ابریشمی چه ویژگی هایی دارند؟

معرفی

ابریشم الیاف پروتئین طبیعی است که برخی از اشکال آن را می توان در پارچه استفاده کرد. فیبر پروتئین ابریشم، معمولا از فیبرین تشکیل شده و توسط لاروهای حشرات خاصی برای شکل گیری پیله تولید می شود. معروفترین ابریشم از پیله های لارو توت کرم ابریشم در اسارت، پرورش یافته است. ظاهر درخشان ابریشم ناشی از ساختار مثلثی منشور مثلثی الیاف ابریشم است که به پارچه ابریشم اجازه می دهد تا نور ورودی را در زوایای مختلف خنثی کند و بدین ترتیب رنگ های متفاوتی تولید می کند.

از کجا آمده است؟

ابریشم توسط چندین حشره تولید می شود. اما ، به طور کلی ، فقط ابریشم کاترپیلار پروانه ای ،برای تولید نساجی مورد استفاده قرار گرفته است. تحقیقات دیگری در مورد انواع دیگر ابریشم انجام شده است ، که در سطح مولکولی متفاوت هستند. ابریشم معمولا توسط لارو حشرات تحت دگردیسی کامل تولید می شود ، اما برخی از حشرات ، از جمله اسپرس وب و جیرهای تمشکی ، ابریشم در طول زندگی خود تولید می کنند. تولید ابریشم همچنین در هیمنوپتیا (زنبورها ، زنبورها ، و مورچه ها) ، ماهی های نقره ای ، کانتینرها ، تریپس ، گلگیرها ، سوسک ها ، توری ، کک ، مگس ها و میانه رخ می دهد. انواع دیگر بندپایان ابریشم تولید می کنند که مهمترین آنها، آراکاریدهای مختلفی مانند عنکبوت ها است.

ابریشم طبیعی


چندین نوع ابریشم وحشی ، که توسط کرم هایی غیر از کرم ابریشم توت تولید می شود. از زمان های بسیار قدیم در چین ، آسیای جنوبی و اروپا شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال ، مقیاس تولید همیشه به مراتب کوچکتر از ابریشم های کشت شده بود.

دلایل انتخاب

دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد: اول ، آنها از نظر رنگ و بافت با انواع اهلی تفاوت دارند و بنابراین یکنواخت تر هستند. دوم ، پیله های جمع آوری شده در طبیعت معمولاً باعث شده است که شفیره ها قبل از کشف از آنها بیرون بروند ، بنابراین نخ ابریشم که پیله را تشکیل می دهد به طول های کوتاه تر پاره شده است. سوم ، بسیاری از پیله های وحشی در یک لایه معدنی پوشیده شده اند که مانع از تلاش برای چرخیدن رشته های بلند ابریشم از آنها می شود. بنابراین ، تنها راه بدست آوردن ابریشم مناسب برای ریسندگی در مناطقی که ابریشم های تجاری کشت نمی شوند ، با استفاده از کارتینگ خسته کننده و پر زحمت بود.

قدمت ابریشم

ابریشم قدمت طولانی در هند دارد. در شرق و شمال هند به رشم معروف است و در مناطق جنوبی هند پاتو. هند پس از چین دومین تولید کننده بزرگ ابریشم در جهان است. حدود 97٪ ابریشم توت خام از شش ایالت هند ، یعنی آندرا پرادش ، کارناتاکا ، جامو و کشمیر ، تامیل نادو ، بیهار و بنگال غربی تهیه می‌شود.

ویژگی ها

ابریشم از سال 3630 قبل از میلاد به عنوان یک پارچه لوکس در نظر گرفته شده است.
قدرت جذب رطوبت ابریشم باعث می شود پوشیدن آن در هوای گرم و درحین فعالیت راحت باشد. در هوای سرد رسانایی کم آن ، هوای گرم را در نزدیکی پوست ، نگه می دارد. غالباً برای لباس هایی از جمله پیراهن ، بلوز ، لباس رسمی ، لباس مجلسی بلند ، روتختی ، لباس زیر زنانه ، لباس خواب ،و روسری ابریشم استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *