چگونه شال بافتنی خود را کوچک کنیم؟

شال و لباس بافتنی

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وقتی لباس بافتنی یا شال بافتنی خود را شسته اید، از شکل و قیافه افتاده باشد یا اشتباهی خود را لباس بافتنی را اتو کرده باشید و اندازه آن تغییر کرده باشد . معمولاً با این اشتباهات اندازه لباس و شال بافتنی بزرگ می‌شود به طوری که قابل استفاده کردن نیست.

ما در این مطلب چند روش آسان را به شما خواهیم آموخت تا اشتباهات به وجود آمده را اصلاح کنید .

روش اول کوچک کردن اندازه بافتنی ها

همه لباس یا شال بافتنی خود را در آب خیس کنید. از قبل یک حوله تمیز که با اندازه بافتنی شما متناسب است آماده کنید،آب اضافه بافتنی خود را بگیرید توجه کنید که اصلا لباس را نچلانید و به آرامی و با کمک فشار ملایم دست آب اضافی لباس را خارج کرده، به طوری که آبی از آن نچکد. بعد از آن با کمک دست به لباس شکل دهید، یعنی با دست قسمت های مختلف لباس را جمع کنید و به اندازه دلخواه نزدیک کنید. آن را روی حوله در جایی که سطح صافی دارد پهن کنید. در نظر بگیرید فضایی که لباس را خوش می کنید خالی از گرد و غبار و آلودگی باشد در نهایت وقتی بافتنی شما خشک شد ولی اندازه دلخواه شما به دست نیامده بود می‌توانید دوباره این روش را به کار ببرید.

روش دوم

در این روش می توانید از دستگاه خشک کن منزل استفاده کنید و آن را در درجه بالا با حرارت بالای آن قرار دهید و لباس خود را کوچک کنید .

کوچک کردن بخشی از لباس بافتنی

اگر قسمت از لباس مثل سرشانه و آستین یا انتهای لباس گشاد شده است و فقط می خواهید همان قسمت ها را به اندازه اولیه خود برگردانید. ابتدا این قسمت ها را با آب جوش خیس کنید، حتماً از دستکش پلاستیکی استفاده کنید، آب اضافی قسمت مورد نظر را گرفته و جداگانه به آن شکل دهید و بعد با سشوار آن را خشک کنید . از درجه پایین سشوار استفاده کنید  .به آرامی خشک کردن را انجام دهید تا به لباس بافتنی آسیب نرسد.

نکات مهم در نگهداری لباس ها و شال های بافت

توجه داشته باشید که لباس و شال بافتنی بر عکس آنچه تصور می شود راحت نگهداری نمی شود، چون اگر در نگهداری آن بی احتیاطی شود از بین خواهد رفت ،مثلاً اگر به چوب رختی آویزان شود کش خواهد آمد. اگر به سطح تیز برخورد کند، حتماً خسارت جبران ناپذیری خواهد خورد. توصیه می کنیم برای نگهداری از آنها حتما آنها را مرتب تا کنید و در قفسه کمد قرار دهید .هیچگاه با آب داغ آنها را نشویید. از مواد آنزیم دار برای شست و شو استفاده نکنید و حتی الامکان با دست آنها را بشویید میتوان از نرم کننده لباس برای لطیف ماندن بافت استفاده کرد. هیچگاه از اتو برای صاف کردن شال و لباس بافت استفاده نکنید چون شکل خود را از دست می‌دهد. از بند رخت و طناب و چوب لباسی برای خشک کردن آنها نیز خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *