مد در کشورهای مسلمان

تاریخ مد اسلامی

نایک ، شرکت مشهور لباس ورزشی آمریکا ، در سال گذشته حجاب ورزشی را معرفی کرده است. واکنش نسبت به این مسئله متفاوت است: کسانی هستند که نایک را به خاطر فراگیر بودن آن از زنان مسلمان که میخواهند موهای خود را بپوشانند ، تحسین می کنند ، و کسانی نیز وجود دارند که این امر را متهم می کنند که این اتفاق نباید بیافتد.

در واقع نایک اولین برند شرکتی نیست که موضوع حجاب را انتخاب می کند . من نویسنده کتاب نام تجاری اسلامهستم ، و دیدم که چگونه به طور معمول فرض می شود ، زنان مسلمان نسبت به مد بی تفاوت هستند. هیچ چیز نمی تواند از حقیقت دور باشد: تحقیقات من نشان می دهد که مد اسلامی یک صنعت به سرعت در حال رشد است.

تاریخچه حجاب ورزشی

استفاده از یک حجاب رسمی ورزشی در مسابقات ،به ژوئیه 2012 باز می گردد که هیئت بین المللی فوتبال (IFAB) ، متولیان قوانین فوتبال ، ممنوعیتی در سال 2007 را لغو کرد که گفته بود این حجاب برای زنان ورزشی ناامناست و می تواند خطر صدمات گردن را افزایش دهد.

تاریخ مد اسلامی


با این حال ، بازاریابی لباس اسلامی مد روز، قدیمی تر از حجاب ورزشی است. تحقیقات نشان می دهد ، این کار از دهه 1980 آغاز شد وقتی که فروشندگان مواد غذایی قومی در اروپای غربی و ایالات متحده شروع به واردات لباس مدرن به همراه سایر اقلام برای جمعیت مسلمان کردند و ثابت شد که یک تجارت موفق است.

پیش از آن ، بیشتر زنان مسلمان سبک های خاص خود را به عنوان پوشش انتخاب می کردند. این تلاشهای کوچک سرانجام در یک صنعت رقابتی و پرسود صنعت مد مسلمان شکل گرفت. به طور کلی مد اسلامی به معنای زنانی است که لباسهای معتدل و آستین بلند دارند ، و قد تا مچ پا می آیند و گردنبند بلندی دارند. لباس‌ها جذب نیست ، با نوعی از پوشش سر که می تواند در سبک های مختلفی پوشانده شود. خانم هایی که ترجیح می دهند شلوار بپوشند ، آنها را با یک آستین بلند که باسن را پوشانده و دارای گردنبند بلندی است ، به همراه یک پوشش سر ترکیب می کنند.

با گذشت زمان ، طراحان ملی و بین المللی برای فروش محصولات مد شیک اسلامی درگیر شدند. امروزه ، شیوه پوشش مسلمانان یک صنعت جهانی پر سود است و کشورهایی مانند اندونزی ، مالزی و ترکیه راه را در خارج از کشورهای غربی رهبری می کنند. در سال 2010 ، روزنامه ترکیه ای Milliyet بازار جهانی پوشاک اسلامی را حدود 2.9 میلیارد دلار ارزش تخمین زد.

گزارش جهانی اقتصاد اسلامی برای سال 2014-2015 نشان می دهد که هزینه مصرف کنندگان مسلمان برای پوشاک و کفش در سال 2013 به 266 میلیارد دلار افزایش یافته است. این نشان دهنده رشد 11.9 درصد از هزینه های جهانی در یک دوره سه ساله است. در این گزارش پیش بینی شده است که این بازار تا سال 2019 به 488 میلیارد دلار برسد.

برند اسلامی

این رشد سهم بحث برانگیزی دارد: بسیاری از طراحان از اصطلاح اسلامیبرای لباس خود استفاده می کنند. محافظه کاران دینی و دانشمندان مسلمان این سؤال را مطرح کرده اند که چه نوع پوشاک متناسب با آن گروه است و آیا تعریف لباس به عنوان اسلامیحتی توسط اصول اسلامی مجاز یا قانونی است مفهومی که به آن حلالمی گویند.

به ویژه ، منتقدان نسبت به ارائه راهکارهای مد اعتراض کرده اند ، که در واقع نگاه و توجه تماشاگران را به سمت بدن مدل ها جلب می کند ، در حالی که هدف از حجاب منحرف کردن و دور کردن نگاه از بدن است. به عنوان مثال ، در ایران ، شیوه اسلامی از نظر علما (علمای دینی) به عنوان تأثیر دیگری از غرب مورد توجه است و از آن به عنوان حجاب غربییاد می شود.

با این وجود ، صنعت مد اسلامی توانسته است فعالیتهای بازاریابی را آغاز کند که بر اساس اصل احکام اسلامی سرمایه گذاری شود: شرع ، یا احکام شرعی اسلامی. به عنوان مثال ، یک شرکت پوشاک مالزی ، Kivitz ، از عبارت “Syarii and Stylish” استفاده می کند. “در مالایی ، Syar’i همان شرع است.

در ایجاد یک مارک اصیل اسلامی ، بازاریابان تمام تلاش خود را می کنند تا محصولات خود را با ارزش اصلی اسلام تراز کنند. بنابراین ، حتی هنگام دنبال کردن رنگها و مواد فصلی ، مد روز ، سبک های لباس به نوعی پوشش سر را شامل می شوند.

مصرف کنندگان چه کسانی هستند؟

هنوز این سؤال باقی مانده است: چه چیزی منجر به چنین رشد سریع طی مدت تنها سه سال شد؟ تحقیقات نشان داده است که مسلمانان نسبت به جمعیت عمومی از آگاهی بیشتری برخوردار هستند. با این حال ، در گذشته آنها عمدتاً مورد توجه صنعت مد نبوده اند ، شاید به دلیل تصورات غلط مبنی بر اینکه مسلمان بودن سبک زندگی افراد را محدود می کند.

در حال حاضر ، با افزایش جمعیت مسلمانان ، افزایش تقاضا برای لباس های متنوع اما مد روز برای جوانان ، که قدرت هزینه قابل توجهی دارند ، وجود دارد. در عین حال ، مصرف کنندگان نخبه سنتی و ثروتمند خاورمیانه که سابقاً برای خرید لباس های شیک از کشورهای اروپایی اقدام به خرید لباس های مد روز از کشورهای اروپایی می کردند ، اکنون ترجیح می دهند از طراحان مد مسلمان خرید کنند. در واقع ، نشانگر حلال در مورد مواد غذایی و سایر محصولات ، در لباس ، به عنوان یک استراتژی مؤثر در ایجاد یک هویت جهانی اسلامی اثبات شده است

این مقاله در ابتدا در The Conversation منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *