لکه خون و راه های خلاصی از آن

 

لکه ی خون یکی از لک های است که وقتی روی پارچه‌ای ریخته می شود پاک شدن و خلاص شدن از آن کار دردسر ساز و سختی است برای این که این کار سخت را تبدیل به کار راحت‌تری کنیم چند ترفند و راه حل برای جمع آوری کرده ایم که شما را دعوت به خواندن ادامه مطلب می کنیم.

روش اول

اولین روش و راحت ترین روش برای از بین بردن لکه ناشی از خون استفاده کرده از آب سرد داشت آب سرد باعث می شود که آثار به جا مانده از خون از تار و پود و بافت پارچه جدا شوند اگر لک ایجاد شده تازه باشد یعنی خشکی نشده باشد احتمال اینکه با آب سرد تنها از بین برود زیاد است و اگرلک قدیمی است یا خشک شده و در بافت لباس یا پارچه نفوذ کرده است شاید به همین راحتی پاک نشود حتما دقت کنید تا از آب سرد استفاده شود نه آب ولرم یا گرم ،زیر آب ولرم باعث می شود نتیجه معکوس بگیرید و به جای پاک شدن لکه خون بیشتر آن را در پارچه و لباس تثبیت کنید. آب سرد را با فاصله و مستقیم روی اثر لکه بریزید به طوریکه به پشت پارچه آب بریزد و بقایای لکه از جلوی پارچه خارج شود.

روش دوم

روش دوم استفاده کردن از صابون سفید رختشویی است .با آب سرد و صابون رختشویی می توان لک های کوچک و تازه را به راحتی تمیز کرد نکته قابل توجه در این روش نیز استفاده از آب سرد است.

روش سوم

این روش یک روش خانگی و دم دستی است برای لک های خشک شده و قدیمی کاربرد بهتری دارد. در این روش از نمک آشپزخانه و آبلیموی تازه و یک کیسه پلاستیکی استفاده می کنیم. روش کار به این صورت است که پارچه مورد نظر را در یک داشته آب سرد قرار می دهیم تا مقداری آب به خود جذب کند بعد از مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه لباس مورد نظر را در یک تشت آب سرد قرار می دهیم تا مقداری آب به خود جذب کند لباس را از تشت خارج کرده و آب اضافی آن را را می گیریم و به اندازه ۲ فنجان آب لیموی تازه و نصف فنجان نمک آشپزخانه را با هم مخلوط کرده و همراه لباس لک دار داخل کیسه پلاستیکی می ریزیم و در آن را محکم می بندیم به طوری که هوای اضافه نداشته باشد .در محلی که لک وجود دارد از روی کیسه پلاستیکی با انگشت شروع به ماساژ دادن پارچه و لباس می کنیم، تا لکه از بین برود ،اگر بار اول لکه از بین نرفت یک بار دیگر این مراحل را تکرار کنید و حتما برای خشک کردن لباس از نور مستقیم خورشید استفاده کنید ،زیرا نور خورشید خاصیت ضد لک و رنگ بری دارند.

روش چهارم

روش روش چهارم به کار بردن سرکه سفید است .می توانید محل مورد نظر را در سرکه سفید قرار دهید، نگران نباشید سرکه هیچ گونه آسیبی به لباس یا پارچه وارد نمی‌کند و بافت پارچه را از بین نمی‌برد یا باعث تخریب آن نخواهد شد. به مدت ۳۰ دقیقه بگذارید پارچه و لباس تان در سرکه بماند و آب سرد آبکشی کنید و در مقابل نور خورشید آنرا خشک کنید این روش برای لکه های عمیق به کار می رود.

روش پنجم

از پاک کننده آنزیم دار استفاده کنید معمولترین پاک کننده آنزیم دار مایع لباسشویی است در این روش در یک ظرف آب سرد ریخته و درون ظرف مایع لباسشویی ریخته و پارچه مورد نظر را در آن غوطه ور می‌کنیم و به مدت ۳۰ و ۶۰ دقیقه آن را به حال خود رها می کنیم توجه داشته باشید که این پاک کننده به علت داشتن اثر تخریبی روی پروتئین باعث از بین رفتن لک خون می‌شود پس به تبع آن باعث از بین رفتن بافت پروتین پارچه و شال و روسری ابریشمی نیز خواهد شد و توصیه می‌کنیم از این روش برای این مدل پارچه و شال و روسری ها استفاده نکنید.

روش ششم

استفاده از محلول هیدروژن پروکسید ضعیف شده است این محلول در اکسیدان های آرایشگاهی یافت می شود حتماً از محلول ۳ درصدی و ضعیف شده آن استفاده کنید و برای مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان بدهید و مستقیم روی محل مورد نظر بریزید توصیه می شود آن را در تاریکی قرار دهید و بعد با آب سرد شستشو دهیداز این این روش نیز برای شال و لباسهای گرانبهایتان استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *