روش های مراقبت و نگهداری انواع دیگر روسری و شال

مقدمه

در قسمت قبل ، درباره روش های نگهداری شال و روسری های ابریشمی و حریر و ساتن صحبت کردیم .در این قسمت می خوایم درباره بقیه شال و روسری ها و نحوه نگهداری و شستن و اتو کردن اونها صحبت می کنیم که این کار تاثیر مستقیمی در عمر و دووام روسری ها داره بطوری که می تونید چندین برابر ازشون استفاده کنید.

روش های نگهداری از روسری و شال نخی :

روسری و شال نخی همونطور که می دونید از سبکترین و محبوب ترین جنس ها تو ایران برای فصل گرما هستن چون عرق بدن رو سریع جذب می کنند ولی به دلیل همین خاصیتشون زود هم چروک میشن و باید زود به زود شسته و اتو بشن و این دلیلی میشه که الیاف شون زود از بین بره. و یه نکته مهم تو خرید کارهای نخی اینه که وقتی شسته میشن در اصطلاح آب میرن و اندازه شون کوچیک میشه .
چند تا نکته ظریف هست برای شستن و نگهداری این جور کارا تا بشه زمان بیشتری ازشون استفاده بشه .
اول از همه هیچوقت روسری نخی تونو با آب گرم و درجه های طولانی مدت ماشین لباس شویی نشورید.
ولی اگه مجبور به استفاده از ماشین لباس شویی شدید بعد تموم شدن کار ماشین سریع از ماشین در بیارید و تکون آرومی بدید و روی چوب لباسی آویزون کنید تا خشک بشه.
اگه می خواید مطمین بشید که روسری نخی تون رنگ نمیده از درجه حرارت آب زیر ۳۰ درجه استفاده کنید. در موقع خشک کردن جایی پهنش کنید که آفتاب و باد تند بهش نخوره و بهتره برای شستن چه با دست و چه با ماشین از مایع شوینده ملایم استفاده کنید نه از شوینده آنزیم دار قوی.

روش های نگهداری از شال بافت زمستانی :

برای شستن شال های بافت زمستانی و پشمی از شوینده های ملایم و خفیف و آب سرد استفاده کنید و با دست تا اونجا که ممکنه ماساژ یا چنگ نزنید.
اگر شال ما لک داشت مایع شوینده رو مستقیم روی لک بریزید و با انگشت بمالید تا به خورد شال بره ۱۰ دقیقه به حال خودش رهاش می کنیم و بعد شستشوی اصلی رو انجام میدیم. نکته ای که در بافت های سفید می شه بکار برد اینه که از ترکیب سفید کننده و براق کننده و آب سرد استفاده کنیم و یک ساعت بگذاریم خیس بمونه و بعد شستشوی اصلی رو انجام بدیم اگر لک برطرف نشده بود می تونیم این عملیات رو دوباره انجام بدیم.
برای خشک کردن بافت از حوله کمک می گیریم که روی حوله و سطح صاف پهن می کنیم تا خشک بشه. هیچ وقت بافت رو زیر نور آفتاب یا وسیله گرمایی مثل رادیاتور شوفاژ نگذارید تا خشک بشه چون رنگش می پره و الیافتشون کش میاد.
برای نگهداری داخل کمد هم یه پیشنهاد هست که از کاغذ های غیر اسیدی بین هر کدوم از شال ها گذاشت که باعث میشه بقیه لباس ها چروک نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *