روش های مختلف چروک کردن شال و روسری های ساده

 

در این بخش با چند روش ساده خانگی برای چروک کردن شال های ساده آشنا می شیم

روش اول:

شال رو روی زمین پهن می کنیم و از عرض یا از طول در دست جمعش می کنیم و با نخ محکمی مثل نخ اصلاح دور تا دور آن را محکم می بندیم که شال شبیه به مار می شود در مرحله بعد از سمت بلند شال دوباره مچاله می کنیم و نخ را  محکم می بیندیم تا  به شکل گلوله پارچه ای در بیاید. این گلوله پارچه ای را داخل یک ظرف روحی یا استیل (مهم این است که فلزی باشد) قرارش می دهیم و ظرف فلزی را داخل زودپزی که مقداری آب ریخته ایم در حدی که به شال سرایت نمی کند قرار می دهیم و در زودپز رو می بندیم و به مدت سی تا چهل و پنج دقیقه می گذاریم تا بخار بگیرد. در مرحله آخر این گلوله پارچه ای را در هوای باز گذاشته تا خشک شود و بعد نخ های بسته شده را باز کرده و استفاده می کنیم.

روش دوم :

ابتدا یک ورق فویل 50-60 سانتی را به دو قسمت تقسیم می کنیم ، پارچه را روی فویل گذاشته و با دست چروک می کنیم حالا فویل دیگر را روی پارچه گذاشته و اطراف دو فویل را با هم گرفته به طرف بالا تا می زنیم به طوری که پارچه داخل فویل باشد. بعد با دست از یک طرف فویل را جمع می کنیم و به صورت یک گلوله در می آوریم . با سوزن فویل را سوراخ سوراخ کرده ، کنار میگذاریم.
حالا در قابلمه کمی آب جوش آورده و سبد فلزی را داخل قابلمه می گذاریم طوری که آب به سبد نرسد. در ظرف را گذاشته و میگذاریم 30-45 دقیقه بجوشد. بعد از این مدت فویل را برداشته و میگذاریم کمی سرد شود بعد از سرد شدن یک ساعت در فریزر قرار می دهیم تا چروکها تثبیت شوند.

روش هایی برای از بین بردن چروک های لباس و روسری

از بین بردن چروک لباس با اتوی مو

بعضی قسمت‌ های لباس مثل یقه و پیلی را به سختی می‌توان با اتو صاف کرد. برای این قسمت‌ها بهتر است از اتوی مو استفاده کنید. اتو را روی حرارت متوسط نگه دارید و چند ثانیه روی لباس قرار دهید. باید مطمئن شوید که اتو کاملا تمیز است و مو یا مواد آرایشی چسبناک به آن نچسبیده باشد چون ممکن است به لباس آسیب بزند. برای پارچه‌ های ظریف مثل حریر یا پارچه های کش از اتوی مو استفاده نکنید.

از بین بردن چروک لباس با بخار کتری

اگر اتوی بخار ندارید می‌توانید کتری را جایگزینش کنید. کتری را روی اجاق گرم کنید. وقتی آب داخل کتری شروع به جوشیدن کرد لباس چروکیده را بردارید و به سمت لوله کتری که بخار از آن بیرون می‌زند به فاصله ۲۰ سانتیمتری قرار دهید.

از بین بردن چروک لباس با سشوار

از سشوار هم می‌توان به عنوان اتوی بخار برای لباس‌ها استفاده کرد. سشوار را در آخرین درجه حرارت قرار داده و روی قسمت‌ های چروکیده لباس بگیرید.

از بین بردن چروک لباس با بخار حمام

آب داغ را باز کنید و لباس را در نزدیک‌ ترین فاصله دوش حمام قرار دهید. مطمئن شوید که قطره‌ های آب دوش روی لباس نمی‌ریزد. سپس تمام در‌ ها و پنجره‌ها را ببندید و چند دقیقه منتظر بمانید. می‌توانید در این فاصله دوش هم بگیرید. وقتی دوش گرفتید لباس‌ ها هم صاف شده اند.

از بین بردن چروک لباس با حوله نم دار

لباس را روی یک سطح صاف مثل میز اتو قرار دهید. حوله را روی چروک‌ ها قرار داده و فشار دهید. سپس بگذارید لباس‌ ها کاملا خشک شوند.

از بین بردن چروک لباس با ماشین لباسشویی

حالت خشک کن ماشین لباسشویی می‌تواند لباس‌های نخی و کتان را صاف کند. ۱۵ دقیقه زمان برای این کار کافی است. اگر چروک‌ ها زیاد هستند یک عدد لباس نمدار مثل جوراب یا تیشرت بچه گانه بین آن‌ ها قرار دهید.

از بین بردن چروک لباس با زیر قابلمه

در داخل قابلمه کمی آب بجوشانید و بعد آن را خالی کنید. اکنون ته قابلمه به اندازه کافی برای اتو کردن لباس‌ ها داغ هست. لباس‌ ها را روی یک سطح صاف قرار دهید و قابلمه را مثل اتو روی لباس‌ ها بکشید. شاید این روش از دید شما کمی خنده دار باشد، اما واقعا موثر است.

از بین بردن چروک لباس با قطعات یخ

ماشین لباسشویی را در حالت خشک کن قرار دهید. لباس‌ ها را داخل ماشین بریزید و ۲ الی ۳ قطعه یخ به آن اضافه کنید و لباسشویی را روشن کنید. بعد از ۱۰ دقیقه لباس‌ های صاف و بدون چروک را از ماشین لباسشویی در بیاورید. یخ‌ ها هنگام آب شدن بخار می‌کنند و بخارشان چروک‌ها را از بین می‌برد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *