رنگ ها چه کمکی در انتخاب پوشاک به ما می کنند؟

مقدمه:

آیا تا به حال به این فکر افتاده اید که رنگ شال و روسری ساده خود را عوض کنید یا شلوار جین تان نیاز به رنگ شدن مجدد دارد یا لباس بافتنی تان کم رنگ شده و یا هیچ کدام از این هاست و شما می خواهید تنوعی به لباس ها و روسری تان دهید در این مطلب ما به شما خواهیم گفت که چطور با وسایل و موادی که در خانه دارید لباس های تان را تغییر رنگ دهید.

انواع روش ها:

روش اول استفاده کردن از میوه ها یا سبزیجات است به عنوان نمونه از کلم قرمز می توان برای تهیه رنگ قرمز یا صورتی استفاده کرد برای این کار کلم قرمز را خرد کرده و آن را در آب جوش می ریزیم تا رنگ آن خارج شود لباس یا شال و روسری مورد نظر را درون آن قرار میدهیم و با قاشق تمام آن را آغشته به آب جوش آمده می کنیم به مدت یک ساعت شال و روسری را در آب کلم می خیسانیم توجه داشته باشید که این کار برای لباس های رنگ روشن نتیجه بخش است . از چغندر یا لبو نیز می‌توان برای به دست آوردن رنگ قرمز استفاده کرد به این صورت که وقتی لبو را بدون شکر می پزیم از آب لبو برای رنگ کردن البسه استفاده می‌کنیم .
برای رنگ قرمز روشن از آلبالو و توت فرنگی استفاده کنید و حتما از صافی برای جدا کردن باقیمانده میوه از آب آن بهره ببرید.
برای به دست آوردن رنگ نارنجی از هویج فرنگی استفاده می کنید آن را به قطعات خیلی کوچک برش می‌دهیم و می جوشانیم به حدی که له شود و رنگ آن خارج شود و بعد از مراحل رنگ کردن قبلی را ادامه می دهیم.
برای به دست آوردن رنگ سبز از رزماری استفاده می کنیم، مقداری رزماری با شاخه را در ظرف آب ریخته و به مدت یک ساعت آن را می جوشانیم وقتی رنگ آن خارج شد شاخ و برگ‌ها را از ظرف جدا کرده بیرون می آوریم و پارچه شال یا روسری را در آن خیسانده و به مدت سی تا ۶۰ دقیقه در آن غوطه ور می گذاریم هر چه بیشتر در این آب جوش بخورد رنگ بیشتری خواهد گرفت.

تثبیت کننده :

برای تثبیت رنگ از جوش شیرین یا نمک استفاده می کنیم. بدین صورت که یک واحد نمک و هشت واحد آب آماده کرده و مخلوط می‌کنیم و پارچه را در آن قرار می دهیم بعد از یک ساعت آن را بیرون آورده و خشک می کنیم.
روش بعدی استفاده از سکه های قدیمی مسی است . این سکه‌ها حاوی مقادیر بالایی از فلز مس هستند و این سکه ها وقتی در آب قرار گیرند فلز مس از خود آزاد می کنند و رنگ آبی متمایل به سبز از خود به جای می گذارند برای رنگ کردن پارچه ها نیز از روشهای ذکر شده قبلی می توان استفاده کرد .از هر ماده طبیعی که بخواهیم می توانیم برای رنگ کردن لباس های روشن و سفید استفاده کنیم محدودیتی برای رنگ کردن وجود ندارد از تثبیت کننده های نمکی و سرکه ای در آب سرد استفاده می شود.

لباس های تیره:

برای لباسهای تیره و مشکی نیز می توان از روش های بالا استفاده کرد ولی قدرت رنگ پذیری این البسه کمتر است و بهتر است از مواد شیمیایی برای رنگ کردن آنها استفاده شود.
پودر رنگ خوراکی نیز یکی از روش های رنگ کردن لباس ها هستند که از راحتی کار بیشتری برخوردارند و تنوع رنگی بیشتری دارند و روش استفاده از آنها هم شبیه به روشهای قبلی است فقط برای تثبیت کنندگی رنگ در این روش باید از تثبیت کننده مخصوص رنگ های خوراکی استفاده کنید.

مرحله آخر:

وقتی کار رنگ کردن به پایان رسید حتما لباس شال و روسری تان را با آب سرد شسته و در خشک کن بیندازید تا آب اضافی آن گرفته شود یا مقابل نور خورشید قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *